Świadome śnienie – wierzenia Aborygenów - recenzja książki


Czy doświadczamy życia takim, jakie jest, czy jedynie jakiegoś skrawka rzeczywistości? Czy w ogóle można mówić o jednej rzeczywistości, czy każdy z nas postrzega otaczający świat na własny, wyjątkowy sposób? A co, jeśli to my jesteśmy doświadczani przez życie?

Według Aborygenów jesteśmy elementem wielkiego snu a każda cząstka świata – materialna i energetyczna, wpływa na siebie nawzajem. Całe zjawisko opisane zostało przez psychoanalityka – Arnolda Mindella w fascynującej książce „Śnienie na jawie”.

Autor poza psychoanalizą zgłębiał tajniki szamanizmu, pogłębiał kontakt z nieświadomymi treściami poprzez poznawanie wierzeń różnych kultur. Temat Śnienia jest jednym z wielu wątków, które zintegrował by umożliwić czytelnikom i klientom dostęp do życia wspartego intuicją, mocą większego kontekstu niż rozumowe pojmowanie rzeczywistości.
Zaczynając od początku – czym jest Śnienie?

Wierzenia pierwotnych

Według wierzeń Aborygenów jesteśmy zanurzeni w marzeniu sennym - „Śnienie jest podstawowym budulcem materialnego świata. Śnienie nadaje przedmiotom energię, która przyciąga lub odpycha twoją uwagę. Jeśli pomijasz Śnienie, to obniżasz wartość środowiska materialnego, ponieważ ignorujesz jego podstawę, przez co tracisz połowę życia”.

Tego zjawiska nie da się postrzegać rozumem. Można się z nim połączyć poprzez poczucia, intuicję, symptomy z ciała. Występuje zawsze – na łonie natury i w zatłoczonej metropolii. Przejawia się w śpiewie ptaków i świetnie prosperującej firmie. Nic, co istnieje w świecie, nie jest pominięte przez moc Śnienia.

Dostrzegamy to, co jest widoczne na pierwszy rzut oka. Ciemna strona księżyca często porównywana jest z nieświadomością. W tym wypadku ciemna strona księżyca symbolizuje Śnienie – stan, który jest obecny przez cały czas, ale nie jest świadomie postrzegany. Chyba że damy mu uwagę.

Ignorowanie Śnienia

Śnienie jest wszechobecne i dostępne każdemu. Jest budulcem świata i wszelkich zdarzeń. Ignorowanie go powoduje, że coś w nas doznaje szoku, ponieważ skupienie na zwykłej rzeczywistości sprawia, że nie mamy połączenia z esencją życia.

Mindell upatruje przyczyn depresji właśnie w ignorowaniu Śnienia. Nie chodzi o depresję kliniczną, a raczej o stan marazmu, pustki i niespełniania. Wynika to z faktu, że żyjąc jedynie w świecie „rzeczywistym”, ignorujemy coś znacznie większego i odżywczego.

Życie oparte na „robieniu rzeczy”, fiksowaniu się na pustych czynnościach, bez kontaktu z rzeczywistą jakością, jest puste i nudne. Można je przeżyć i nie poczuć, że odbyło się tę fascynującą podróż. A fascynująca może być wtedy, kiedy poddajemy się większym wartościom, ulegamy zmysłom, doświadczamy, czujemy. Nie ma wtedy miejsca na gnuśnienie, rozczarowanie życiem i zniechęcenie. Śnienie nie wybiera szczęśliwców, którym się udostępni. Jest obecne w każdej chwili.

Współistnienie

Aborygeni wierzą, że wszystko, co istnieje, jest echem pierwotnych sił stworzenia. Materia jest tym samym, co nasze sny wewnątrz umysłu. Wszystko, co jest fizyczne i eteryczne jest przejawem siły Śnienia.

Nie istnieje jednostkowe postrzeganie świata. Wszystko postrzega siebie nawzajem. Jesteśmy w relacji z każdym elementem stworzenia – od kamienia po innych ludzi. Doświadczając swojego życia, robimy to poprzez interakcję. O ile uznamy, że wszystko, co jest ma tę możliwość.

Dla Aborygenów jest to duchowa prawda. Fizycy opisują podobne zjawiska, jako potencjał kwantowy. Mindell łączy te opisy w całość. Pokazuje, że sposób nazwania nie jest ważny – ważne jest prawdziwe spotkanie z tym, co istotne.

Flirtowanie z rzeczywistością – świadome Śnienie

Autor pisze o flirtowaniu z rzeczywistością. O wzajemnym przyciąganiu się elementów prawdziwej rzeczywistości. Prawdziwej – czyli opartej na mocy Śnienia.

Zachęca, by obserwować i doświadczać rzeczywistości uwzględniając obecność Śnienia przez cały czas. Jak pisze – śnimy przez całą dobę, dlatego warto obserwować wszelkie doznania, intuicje, przeczucia. Te zjawiska wyprzedzają nasze myśli i wrażenia — nadają im kierunek. Są tendencją, która jeśli zostanie odczytana, może wpłynąć na nasze połączenie ze Śnieniem i dzięki temu dać wyraz większym tendencjom niż nasze świadome działanie.

Jak to zrobić? Przeczytać książkę „Śnienie na jawie”! Autor proponuje wiele ćwiczeń uważności, dzięki którym można zacząć świadomie uczestniczyć w wielkim, wspólnym śnie. Dzięki tej metodzie można nauczyć się wychwytywać przejawy Śnienia, ale też pracować z wieloma problemami osobistymi.

Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutka
ŚNIENIE NA JAWIE
Arnol Mindell

To jedna z prac A. Mindella, która rozwija wątek pracy nad śnieniem, a dokładnie nad procesem Śnienia. Autor sięgając głęboko do archetypów kultury aborygeńskiej Śnienie porównuje do pierwotnej idei lub aury otaczającej rzeczy i wszelkie zjawiska. Tworzą one świetlistą architekturę wokół każdego przedmiotu...
O ISTOCIE SNÓW
Arnol Mindell

Książka skupia się na pracy ze świadomością, która pozwala badać tendencje oraz  odmienne stany świadomości będące podłożem nie tylko snów, ale całości doświadczeń ciała. Dostęp do tych odmiennych stanów świadomości Śnienia pozwoli ci zrozumieć twoje codzienne ja oraz twoje sny z całkowicie odmiennej perspektywy. Nie chodzi tu zatem o intelektualną wiedzę na temat snów, ale raczej o wyraźniejsze odczucie twojego związku z wiecznością. Znajdziesz tu zarówno teorię jak i ciekawe ćwiczenia do samodzielnej praktyki.


SIŁA CISZY
Odwracanie procesów starzenia - kwantowe uzdrawianie
Arnold Mindell

Jeżeli rzeczywistość nas przerasta - a tak jest, skoro jesteśmy jej częścią - to poznanie jej i opisanie nie może być rzeczą łatwą. Arnold Mindell z pewnością nie lęka się rzeczywistości. Stawia jej pytania i wydaje się, że uzyskuje satysfakcjonujące odpowiedzi. W swojej jednoczącej wizji przywołuje wielu wybitnych naukowców, błyskotliwych myślicieli i ponadczasowych mędrców; jednakowo czerpie z dorobku nauki, jak i z przesłania różnych tradycji religijnych.

Udostępnij

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności