Bert Hellinger - Nie Twoja wina

mezczyzna czytajacy biblieBert Hellinger - twórca słynnych ustawień rodzinnych, psychoterapeuta. Przez 25 lat był zakonnikiem, z czego 16 lat spędził na misji wśród Zulusów. Jest autorem 83 książek przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków.

Hellinger uważa, że człowiek może sam uwolnić się od zewnętrznych obietnic zbawienia oraz gróźb kary, od ograniczających wierzeń umacnianych przez religię, od piekła, pokuty i niezrozumienia na ziemi: w rodzinie, szkole i w Kościele.

W swojej najnowszej książce „Bóg w Kościołach” opowiada o możliwości i potrzebie zwycięstwa miłości i świadomości – ponad podziałami i doktrynami, poza poczuciem winy i przynależności kulturowej. Pokazuje, że pod podszewką chrześcijaństwa, tak jak każdej religii, stoją mity, siły psychiczne i wzorce, które sterują zarówno zbiorową świadomością, jak i nieświadomością, powodując cierpienia. Jego rozważania są próbą przezwyciężenia wzorca pokuty oraz przywrócenia człowiekowi jego twórczej mocy.

Nauczycielu...

Dużym walorem książki Hellingera jest przypomnienie możliwości intymnej, wewnętrznej komunikacji z Bogiem – przeniesienie jej z kościoła, do wnętrza duszy człowieka. Uchwycenie istoty pokory, szczerości oraz otwartości na wszystko, co przychodzi do pogodzonych i cichych. Przypomnienie słów Jezusa oraz wskazanie rozbieżności między nimi, a późniejszymi interpretacjami Kościoła.

Pozdrawiam Cię – odległy, ledwo rozpoznawalny pośród tych wielu, którzy sobie Ciebie zawłaszczyli – tymi słowami autor zwraca się do Jezusa, pierwszej ofiary oraz tak zwanego założyciela Kościoła i prosi o duchowe – wewnętrzne przewodnictwo: Chcę zapomnieć, że miotają wypaczonym Tobą jak mieczem w dłoni, i przypomnieć, iż przed Bogiem ogłosiłeś wszystkich jako jednakowo godnych miłości. Takiego przyjmuję Cię do swojej duszy i proszę, abyś mnie w niej nauczał.

Nic ci nie grozi

W kolejnych rozdziałach Hellinger przygląda się pustce oraz pułapkom religijnych dogmatów.  Wychodząc od zawartych w nich mitów, wskazuje sytuacje oraz edukacyjne wzorce, które ze szkodą dla relacji oraz rozwoju wychowanków, zostają przenoszone z przestrzeni religii na życie publiczne oraz prywatne.

Specjalne miejsce w tych rozważaniach zajmuje dekodowanie instytucji małżeństwa oraz postulatu czystości seksualnej, a poprzez nie – próby sprawowania kontroli nad twórczymi energiami człowieka.

Komu wolno manipulować nimi za pomocą tak ograniczających zasad i w razie jakiegokolwiek wykroczenia przeciw tym zasadom wykluczać kogoś z Kościoła i skazywać go tym samym na potępienie?

Rozważania autora, poprzedzone latami studiów, praktyk oraz osobistych doświadczeń, nie mają posmaku konspiracji ani reformatorskich prób. Hellinger nie chce prowadzić debat ani dyskusji na temat przedstawionych racji. Intencją stawianych przez niego pytań jest uwolnienie od ograniczających obrazów Boga oraz próba wskazania jego istoty.

Wszystko, co stawiam pod znakiem zapytania, śledzę w tej książce w harmonii z ogarniającą nas wszystkich miłością. Poddaję się jej.

Miłość i światło

Miłość nie wyklucza, nie walczy, nie karze, lecz od zarania dziejów czule obejmuje sobą całe istnienie. Hellinger zastanawia się, jak możemy znieść rozdwojenie między nami a Bogiem i to wszystko, co nas od Boga oddziela. Opisując swoje wglądy, odpowiada, że sposobem jest oddanie i zaufanie – afirmacja i akceptacja:

Do każdego powiedz: „Tak”. To „Tak” przychodzi do mnie bezpośrednio od innej, wiecznej siły. Na wszystko, co dotychczas odrzucaliśmy, świeci z oddali to samo światło, które mówi do wszystkiego, co jest w nas: „To światło pochodzi ode mnie. Weź je i przekaż dalej.”

Na końcu jest radość

Możliwością człowieka jest… samowybawienie – od zewnętrznych obietnic zbawienia oraz gróźb kary. Od ograniczających wierzeń umacnianych przez religię. Od piekła, pokuty i… niezrozumienia na ziemi – w rodzinie, szkole i w Kościele. Wyjście poza pustkę i mitologię doktryn.

Czytanie książki Hellingera może stać się głębokim procesem weryfikowania naszych przekonań dotyczących Boga i religii oraz niesłużących nam postaw i wyborów wzmacnianych przez religię. Autor pokazuje w niej alternatywę, daje nadzieję oraz zachętę do osobistych poszukiwań:

Kiedy udaje nam się przejść do innej świadomości, wkraczamy w inną miłość i inną radość. Wkraczamy w radość ze wszystkiego takiego, jakie jest.

Fragmenty z książki "Bóg w kościołach"okladka bog w kosciolachBÓG W KOŚCIOŁACH
Bert Hellinger

Kolejne rozważania Berta Hellingera. Książka dotyka bardzo osobistych i jednocześnie dla każdego człowieka indywidualnie określonych relacji między religią a Bogiem, człowiekiem a religią, religią a społeczeństwem. Próba przyjęcia zaprezentowanego punktu widzenia pozwala na zrozumienie wielkiego wpływu tych relacji na nasze codzienne życie i funkcjonowanie w obrębie obszaru najważniejszego - naszej rodziny.

 

 

 

 

 

Udostępnij tę treść