Czy emocje mają moc zmieniania przeszłości? - recenzja "Myśl, odczuwaj, działaj"

Czym tak właściwie jest przeszłość? Według słownika języka polskiego jest to „czas, czasy, które minęły, wszystko, co przeszło, przeminęło”. Dla niektórych z nas będzie to bagaż trudnych i ciężkich doświadczeń, dla niektórych zestaw pięknych wspomnień, a ktoś inny może powiedzieć, że przeszłość jest zbiorem tych przyjemnych i trudnych przeżyć, który kształtuje taki obraz siebie jakiego możemy doświadczać teraz.

Czy przeszłość tak naprawdę istnieje?

Wielu nauczycieli duchowych zgłębiało już temat czasu oraz jego iluzorycznej, psychologicznej i względnej natury. Wnioski wielu z nich są podobne: jedyne co tak naprawdę istnieje, to TERAZ. Chwila obecna jest jedynym, fizycznym przejawem czasu, którego możemy doświadczyć. Przeszłość oraz przyszłość tak naprawdę nie istnieją. Przyszłością możemy nazwać wyobrażenia, plany czy też przewidywania względem tego co może się wydarzyć na linii czasu, który dopiero ma nadejść. Jednak istnieją one tylko w naszym umyśle. Gdy nasze plany stają się rzeczywistością i możemy ich doświadczyć, stają się już teraźniejszością. Przeszłość możemy zdefiniować jako zbiór minionych doświadczeń, ale tak naprawdę znajdują się one także tylko w naszej pamięci jako wspomnienia. Jedyne czego możemy doświadczyć fizycznie, to skutki przeszłych zdarzeń, które wpływają na to jak wygląda nasze TERAZ. Przeszłość i przyszłość realnie więc nie istnieją. Istnieją tylko nasze obecne wyobrażenia na ich temat, które podtrzymujemy w świadomości.

Bez względu na to, czy naszą przeszłość postrzegamy jako trudną czy też jako lekką i przyjemną, to każde przeszłe doświadczenie w naszym umyśle ma jeden czynnik wspólny – emocje. W każdej sytuacji życiowej towarzyszą nam jakieś uczucia, które są potem automatycznie kojarzone przez nasz umysł z jakimiś okolicznościami. Najprostszy przykład – muzyka. Każdy nas zapewne kojarzy to uczucie, gdy włączymy piosenkę, której często słuchaliśmy w jakimś określonym momencie życia. Emocje, których doświadczaliśmy wtedy wracają jak bumerang i przez te kilka minut słuchania utworu możemy poczuć się jakbyśmy dosłownie cofnęli się w czasie. O ile z muzyką zazwyczaj wiążemy raczej przyjemne uczucia, to mamy także mnóstwo trudnych przeszłych doświadczeń, które ciągną się za nami przez życie pod postacią wracających emocji. Podobnie jak słuchanie muzyki sprzed lat, różne życiowe wydarzenia, na które napotykamy mogą być wyzwalaczem bolesnych stanów emocjonalnych, pod wpływem których podejmujemy te same decyzje i zamykamy się w pewnych schematach.

Jak zmienić przeszłość?

Mimo, iż istnienie przeszłości jest tylko pozorne, czasem trudno nam jest wyplątać się z jej sideł. Czy możliwa jest zatem zmiana przeszłości, tak aby teraz żyło nam się lepiej? Tak!

Nie możemy cofnąć sytuacji, w której ktoś nas skrzywdził, ale możemy uwolnić się od destrukcyjnych emocji, które blokują możliwość korzystania z pełni życia. Nie możemy cofnąć popełnionych życiowych błędów, ale możemy uwolnić się od poczucia winy czy żalu. Jedyne na co mamy tak naprawdę wpływ to myśli, emocje i wyobrażenia generowane w umyśle. A skoro przeszłość składa się właśnie z nich, to bez problemu możemy ją przetransformować, aby nie była ciężarem, a zaczęła być szansą zmiany na lepsze! 

Taką odpowiedź dostajemy podczas lektury książki Marka Uglorza o wiele już sugerującym tytule: „Myśl, odczuwaj, działaj”. Autor rozbudza w czytelniku zupełnie inne spojrzenie na temat emocji oraz przeszłości.

Ludzie są przyzwyczajeni do utrwalania starych wyobrażeń i życia w przeświadczeniu, że musimy nieść konsekwencje przeszłych wyborów i działań. Nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę mamy dostęp do całego zasobu przeszłych doświadczeń, a także możliwość powrotu do tychże chwil i przeżycia ich na nowo. Mamy wtedy szansę zmiany sposobu myślenia o danej sytuacji i uzdrowienia swojej przeszłości, a także samego siebie. Warunek jest jeden: świadome wejście w daną emocję. Mimo początkowego strachu oraz odruchu odcinania się od emocji związanych z przeszłymi wydarzeniami, to konieczne do zmiany przeszłości jest ich doświadczenie. Powracające uczucia tak naprawdę są zbawiennymi wysłannikami, pojawiającymi się, aby zaprowadzić nas właśnie do tego zdarzenia, kiedy poczuliśmy to uczucie po raz pierwszy. Wtedy otwiera się przed nami potężna szansa zrozumienia dlaczego w życiu reagujemy zawsze podobnie, dlaczego podejmujemy te same decyzje i działamy bazując na tych samych schematach.

Emocje są konieczne do zmiany

Marek Uglorz zabiera nas w podróż po emocjach alfabetycznie – od antypatii po żałobę, poszerzając nasze zrozumienie każdej z nich i transformując postrzeganie tych uczuć. Mimo iż zwykliśmy dzielić emocje na te „dobre” i „złe”, to „Myśl, odczuwaj, działaj” prezentuje nam zupełnie nową wizję. Zmieniając sposób myślenia możemy nadać naszym emocjom nowy sens, tak by pracowały one na naszą korzyść, byśmy mogli osiągnąć emocjonalną wolność i korzystać z pełni potencjału naszego życia.

Wspinając się po emocjonalnej drabinie, możemy nauczyć się świadomie zarządzać energią emocji, aż w naszym życiu zaczną dominować miłość, radość i pokój. Przykładowo nienawiść, którą w naszej kulturze nauczyliśmy się postrzegać jako coś złego czego trzeba się wstydzić, autor rozkłada na czynniki pierwsze i stawia ją w zupełnie innym świetle. Nienawiść przede wszystkim może nas nauczyć, by zawsze mieć uporządkowaną hierarchię wartości w życiu i jej przestrzegać. Dobrze zrozumiana i przeżyta może wzajemnie dopełniać się z miłością i stać się powodem do wdzięczności. Tak samo jak smutek, który jest obronną reakcją organizmu na przeciążenia fizyczne oraz psychiczne, każda z emocji niesie ze sobą niesamowitą mądrość i sygnał dla nas, a samo to czyni ją z natury dobrą i użyteczną.

Świadomość jest kluczem

Świadome wybieranie myśli oraz przeżywanie emocji powinno być podstawą wszelkich duchowych praktyk. Tego właśnie uczymy się od autora książki, który podkreśla, że praktykowanie modlitwy, medytacji, rozmaitych ćwiczeń czy technik jest świetne, jednak prawdziwą sztuką jest szukanie, przyjmowanie i utrzymywanie nowych myśli, dzięki którym wyrabiamy nowe przekonania, otwieramy się na prawdziwą głębię duchowej praktyki, możemy przetransformować destrukcyjny charakter przeszłości, a nasze życie otwiera przed nami to co najpiękniejsze.

Kluczem do sukcesu jest świadomość.

Jakub MazurkiewiczMYŚL ODCZUWAJ DZIAŁAJ
Praktyczny przewodnik po emocjach
Marek Uglorz

Autor proponuje metodę, która polega na bezpośredniej zamianie myśli, a w ślad za nimi systemów przekonań. W książce znajdziesz nowe interpretacje najpowszechniejszych emocji, ułatwiające zmianę tych przekonań, które skutkują chorobami, nieszczęśliwymi relacjami i cierpieniem. Zaproś do swego świata więcej radości, lekkości i mocy. Dowiedz się jak kształtować życie świadomymi emocjami.

Powiązane posty

Udostępnij tę treść