Czym nie jest terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK)

dziewczyna na rownowazni zachod sloncaZe względu na aspekt filozoficzny oraz cokolwiek ezoteryczne opisy terapii i jej głównej osi czyli koncepcji tzw. Oddechu Życia (Breath of Life), którymi posługiwał się jej twórca – W.G. Sutherland – wokół Terapii Czaszkowo-Krzyżowej wyrosło wiele mitów. Toteż terapeucie posługującemu się metodą TCK trudno jest czasem odpowiedzieć w sposób prosty – czym jest ta terapia? I tu okazuje się, że łatwiej ją opisać przez negację, niż proste stwierdzenia.

Nie jest terapią magiczną

Terapia czaszkowo-krzyżowa nie jest terapią magiczną. Praktykujący TCK nie posiada żadnych tajemniczych mocy ani stopni wtajemniczenia. Owszem jest niekonwencjonalna, jeśli chodzi o technikę pracy, gdy terapeuta w fazie nasłuchu spędza długie minuty pozornie nie robiąc nic. Trzeba jednak pamiętać, że wysiłek terapeuty wkładany jest w znacznie potężniejszy proces, który zachodzi w ciele pacjenta – proces autoregulacji, który ujawnia się w ciele właśnie jako Oddech Życia, o którym Sutherland pisał „…te siły w ciele pacjenta są większe niż jakakolwiek ślepa siła wprowadzona tam z zewnątrz”.

Terapeuta posługujący się tą metodą ma świadomość i postawę aktywnego świadka procesu, jednak w żadnym wypadku nie jest jego przyczyną. Podobnie jak żeglarz, który korzysta z fali i wiatru aby poruszać łodzią, ale nie jest autorem ani jednego ani drugiego. Myliłby się ten, kto uważałby metodę za całkowicie intuicyjną – jak w każdej sztuce trzeba posiadać pewną wiedzę i pewne techniczne umiejętności aby uzyskać efekt: tzn. „dopłynąć w zamierzone miejsce mimo niesprzyjających wiatrów”.

 

Nie jest bioenergoterapią

TCK nie jest bioenergoterapią, nie zachodzi w niej żadna wymiana energii pomiędzy terapeutą i pacjentem. Owszem mimo nadzwyczajnej delikatności i zaledwie kilku technikom manualnym, zastosowanym w czasie jednej sesji, zachodzą czasem procesy niezwykle burzliwe, przypominające emisję czy raczej rozpraszanie energii, ale ich pochodzenie tłumaczy się głęboką relaksacją systemu powięziowego i układu nerwowego.

 

Nie jest alternatywą dla medycyny konwencjonalnej

TCK nie jest alternatywą dla medycyny konwencjonalnej, a już na pewno nie stoi w opozycji w stosunku do niej. Posługuje się nieco innym, bardziej holistycznym aparatem pojęciowym, który stanowi jednak odbicie patologii opisywanych w medycynie konwencjonalnej jako konkretna jednostka chorobowa. W TCK wszystkie te procesy są formami zniekształcenia czy raczej stłumienia Oddechu Życia. Aktualna prezentacja problemu w ciele zgłaszającego się pacjenta może wynikać z zaburzeń, które powstały na zupełnie innym poziomie i – niekiedy – w bardzo odległym etapie życia. Zadaniem i ambicją terapii jest „poszukiwanie pierwszej kostki domina”, która uruchomiła lawinę niekorzystnych zmian i przywrócenie równowagi w ciele.
Piotr Godek, lek. med. ortopeda, osteopata


Wyszukiwarka polskich terapeutów biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej:

baner bTCK


Polecane książki na temat terapii czaszkowo-krzyżowej:okladka podstawy terapii czaszkowo krzyzowej
PODSTAWY TERAPII CZASZKOWO-KRZYŻOWEJ
Ujęcie biodynamiczne
R. Gilchrist

Książka napisana przez ucznia Franklyna Sillsa - ojca biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej. Powstała z myślą o terapeutach, studentach i pacjentach. Autor szczegółowo omawia podstawowe techniki pracy, prowadzi czytelnika krok po kroku, przez kolejne elementy terapii. Początkujący terapeuci znajdą tu liczne wskazówki i wyjaśnienia, co pomoże im nabrać większej wprawy i pewności we własnej praktyce.

baner
okladka madrosc cialaMĄDROŚĆ CIAŁA
Czaszkowo-krzyżowe podejście do istoty zdrowia
Michael Kern

Obszerny, szczegółowy podręcznik, pozycja obowiązkowa dla każdego terapeuty. Książka podaje informacje wprowadzające oraz opisuje zaawansowane techniki terapeutyczne.baner


okladka tck u dzieci i niemowlat

TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA
U dzieci i niemowląt
Neeto & Etienne Peirsman

Za pomocą przykładów z własnej praktyki oraz licznych zdjęć z sesji terapeutycznych autorzy pokazują, jak terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK) wspomaga prawidłowy rozwój dziecka. TCK jako jedną z nielicznych metod można stosować od pierwszych dni życia dziecka. Książka bogato ilustrowana kolorowymi fotografiami.


baner

Udostępnij tę treść