Hipnoza - trzeci stan świadomości - W. J. Meinhold


Kto nie chciałby, żeby jego problemy znikały, jak za dotknięciem magicznej różdżki? Kilka spotkań ze specjalistą i możemy czuć, że świat leży u naszych stóp! Czy nie tak kojarzy się najczęściej hipnoza? „A teraz policzę do trzech, a ty poczujesz, że....”.

Jak przekonuje Werner Meinhold, hipnoza to nie bazarek ze szczęściem, a proces terapii hipnotycznej, tak jak w przypadku klasycznych terapii, wymaga czasu i zaangażowania.
Trzeci stan świadomości

Czym w zasadzie jest ten tajemniczy stan, budzący tyle kontrowersji, również wśród specjalistów? Ile ma wspólnego ze snem? Czy mamy wpływ na to, co się z nami dzieje, czy podczas sesji możemy podać kod PIN do karty płatniczej?

Hipnoza jest, obok czuwania i śnienia, trzecim, NATURALNYM stanem świadomości. Meinhold pisze nawet, że jest to nasz pierwszy stan świadomości, ponieważ większość naszego dzieciństwa spędzamy właśnie w stanie głębokiej hipnozy.

Mniej więcej do siódmego roku życia dominujące częstotliwości fal mózgowych to 4 do 7 Hz (rytm theta). W praktyce oznacza to, że dzieci kodują wszystkie informacje, jakie dostają ze środowiska! Dlatego świadomi rodzice powinni bardzo uważać na to, kto i jak opiekuje się ich dziećmi.

To, jak opisujemy im świat, ich samych, jakie wybieramy książki, czy w domu włączony jest telewizor i jakie programy szumią w tle podczas codziennych zajęć – wszystkim tym dzieci dosłownie nasiąkają i staje się to dla nich formą prawdy.

A czy w dorosłości jesteśmy bezbronni wobec hipnotycznych sugestii? I czy musimy być poddani hipnozie, żeby różne czynniki miały na nas wpływ?

Życie jako hipnoza

Terminy ‘hipnoza’ i ‘sugestia’ często są stosowane zamiennie. Błąd! Hipnozę można określić jako stan głębokiej relaksacji, który sprzyja przyjmowaniu sugestii, jednak sam w sobie nią nie jest!

Jesteśmy poddawani sugestii praktycznie przez cały czas – stan hipnozy sprzyja jej przyjmowaniu, ale zasadniczo różni się od stanu czuwania jedynie zakresem pola uwagi. Dlatego nie musimy być poddani hipnozie, by sugestie miały istotny wpływ na nasze życie. Sam Meinhold tak pisze o otaczającym nas hipnotycznym świecie:

„Przy każdej zawężonej i/lub skoncentrowanej percepcji stan hipnotyczny pojawia się niejako automatycznie. W normalnej rutynie dnia pojawia się wiele sytuacji, w których spontanicznie doświadczamy stanu hipnotycznego lub ulegamy sugestii. Oczywiście przedstawiciele różnych grup interesów podejmują próby wykorzystania tych sytuacji dla własnych celów i działają przy pomocy zakamuflowanej hipnozy lub sugestii wywieranej na masy, lub pojedyncze osoby”.

Hipnoza a psychologia głębi

Istnieje wiele form hipnozy i autohipnozy. Coraz częściej włączana jest do różnych form terapii, jako wsparcie w wydobyciu z psychiki treści niedostępnych świadomej pamięci i logice. Meinhold włączył do terapii hipnotycznej wiedzę płynącą z psychologii głębi – analizę relacji rodzinnych, przeniesienia, integrację odszczepionych części osobowości.

Dzięki hipnozie wydobywał treści nieświadome, a następnie pracował z nimi, jak w klasycznej psychoterapii poddając je analizie i omawiając z pacjentem. Jak opisuje w swojej „Wielkiej księdze hipnozy”, dało to możliwość znacznego skrócenia procesu terapeutycznego. Hipnoza ułatwia dostęp do treści niedostępnych naszej pamięci, np. do bardzo wczesnego okresu rozwoju, ale również do odczuć bezpośrednio z nimi związanych, co sprawia, że klient może doświadczyć, a nie jedynie omówić pierwotne przyczyny powstałego zaburzenia.

Hipnoza jako klucz do własnego Ja

Oczywiście istnieją pola, na których hipnoza służy jedynie osiąganiu lepszych wyników – sport, uczenie się, polityka. Wtedy sugestia służy nie pogłębieniu relacji ze sobą, a podniesieniu wydajności, czy lepszej koncentracji uwagi.

Meinhold opisywał proces hipnotyczny jako możliwość kontaktu ze swoją duchowością. W takim ujęciu hipnoza jest stanem, w którym możemy uzyskać wgląd w potrzeby naszej duszy. Otwiera wrota nieświadomości i daje przestrzeń dla głębokiego poznania własnego Ja.

Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutka
WIELKA KSIĘGA HIPNOZY
Teoria i praktyka hipnozy i autohipnozy

Werner J. Meinhold

Autor prezentuje w zrozumiały
i kompletny sposób, podstawy zjawiska
hipnozy oraz wyniki swoich badań,
a także listę i opis większości schorzeń
i zaburzeń psychosomatycznych,
których leczenie przy pomocy
hipnoterapii przynosi wymierne efekty.

Udostępnij

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności