Jest łatwiej niż myślisz - recenzja książki „Ajurweda i piękno”

zdjęcia_Ajurweda_dłonieJako psychoterapeutka jestem przyzwyczajona do tego, że życie potrafi być skomplikowane. Ludzkie dramaty, wielopokoleniowe traumy, uwikłania, utknięcia, ból – praca w tych obszarach wymaga często spokojnego, uważnego budowania kontaktu z terapeutą i przede wszystkim własnym wewnętrznym światem. Życie wydaje się tylko tym – ciemnym polem walki.

Istnieje przestrzeń, w której będąc zanurzonym, przekonani jesteśmy, że wszystko jest skomplikowane, wymaga kontroli i analizy. I często potrzeba czasu na wyjście z tej strefy mroku. Będąc tam, nie ma się ani umiejętności, ani zasobów, żeby po prostu żyć. Cała uwaga skierowana jest na siebie i swój ból.

Na szczęście nie jest to całość ludzkiego doświadczenia a pewien margines, z którego należy się wydostać, żeby odkryć zupełnie nowe możliwości doświadczania siebie i świata. A życie może być również proste, życzliwe, jasne i lekkie. I jeśli zechcemy, możemy te jakości wzmacniać i pielęgnować. Jak?

Jedną z możliwości jest matka medycyny – ajurweda. System, który zawiera w sobie filozofię życia, która sprzyja dbaniu o ciało i ducha. Podpowiada jak poprzez codzienną pielęgnację, dietę, sposób duchowego podejścia do siebie i świata przedłużyć życie i znacząco poprawić jego jakość.

Przepis na życie

To, co urzeka mnie w ajurwedzie to prostota „przepisu na życie”. W książce dr Partapa Chauhana „Ajurweda i piękno” można znaleźć wszelkie podstawowe informacje o tym, jak funkcjonować w ramach swojej biologicznej konstytucji, żeby czuć się dobrze, wyglądać pięknie i spowolnić proces starzenia.

Prosty test umożliwia nazwanie, jakim typem biologicznym i duchowym jestem – czyli jaka dosza dominuje w moim organizmie. W ramach tej „diagnozy”, w kolejnych rozdziałach dowiadujemy się – co najlepiej spożywać, w jakich godzinach, jaka forma aktywności będzie najlepsza, jaki rytm dobowy będzie najkorzystniejszy. Jak oczyszczać organizm z toksyn i po co. Proste!

Dowiadujemy się, jak doświadczamy zaburzenia równowagi w ramach swojej dominującej doszy – jakie są tego objawy i jak temu zaradzić. Może akurat ty nie powinnaś jeść pikantnych potraw albo przebywanie w saunie wzmacnia twoją i tak ognistą naturę, co powoduje rozdrażnienie i agresję.

A może jesteś osoba otyłą i spowolniałą i przebywanie w wilgotnym środowisku sprawia, że wzmacniasz swoja ospałą naturę i warto byłoby się właśnie „osuszyć i dogrzać” poprzez niewielkie zmiany w diecie i formie aktywności?

Ajurweda pomaga skomponować indywidualny styl funkcjonowania, w ramach którego możemy wspierać swoje naturalne predyspozycje i uzupełniać deficyty. Ciała ludzkie może zbudowane są z takich samych organów, ale w ramach tej podstawy każdy z nas funkcjonuje inaczej. Mamy różną energetykę, potrzeby i styl życia powinien to uwzględniać.

Życie powinno być lekkie

Wydaje mi się, że większość z nas tego sobie życzy (przynajmniej oficjalnie) – żeby życie było dla niego łagodne i hojne. Żeby czuć się lekko, radośnie, przyjemnie. Ale czy nasza codzienność zaprasza te jakości?

Lekkość nie zrobi się sama. Jeśli na przykład jemy wyłącznie smażone potrawy, oglądamy filmy pełne przemocy (popijając piwo), albo dramaty o niespełnionej miłości, to zapraszamy dokładnie takie doświadczenie do swojego życia.

Stać się dla siebie kotwicą

W naszej kulturze zalewani jesteśmy nadmiarem — z każdego rogu coś krzyczy, żeby to kupić, jesteśmy pobudzani seksualnie, nawet patrząc na reklamę opon i batoników. Samoświadomość jest jedynym ratunkiem, żeby nie wpaść w ten wir bezsensownej i intensywnej maszyny rozpalania najprostszych instynktów.

Rozpoznanie kim jestem, czego i ile potrzebuję, żeby czuć się dobrze, co jest dla mnie prawdziwie wartościowe, chroni przed wpadaniem w zachcianki, obsesje, roszczenia i lęki – kiedy tego wszystkiego nie zdobędziemy.

Wszystko, co zapraszamy do swojego życia, ma znaczenie – dieta, praca, ludzie, formy rozrywki. Jeśli żyjemy na autopilocie – odżywiamy się śmieciowym jedzeniem, budujemy takowe relacje, zaspokajamy się tandetną rozrywką, a dzień spędzamy w pracy, której nie znosimy, to jest duża szansa, że doświadczamy irytacji, rozleniwienia, znudzenia, braku energii, spadku libido, frustracji.

Metoda małych kroków

Czy zatem należy teraz rzucić się w ajurwedyjską filozofię życia? Nie. Chyba że chcemy szybko się zniechęcić i zaniechać realnej zmiany. Równowaga to chyba kluczowe zagadnienie w ajurwedzie. Zatem ewentualna zmiana postawy i zachowań również powinna przebiegać spokojnie, bez presji i kontroli. W książce „Ajurweda i piękno” nie ma ocen, przymusu, popędzania. Jest za to masa ciekawych informacji o tym, co wspiera, dostarcza energii i jak powoli przestrajać się na nowe możliwości.

Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutkaokładka Ajurweda i pięknoAJURWEDA I PIĘKNO

Dr Partap Chauhan

Czym jest prawdziwe piękno według Ajurwedy? Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej promienni niż inni i jak wzmacniać w sobie ten wewnętrzny blask? Czy można spowolnić starzenie się ciała? Co robić gdy nie lubisz ćwiczyć? Co zrobić z nadwagą lub otyłością? Tu znajdziesz odpowiedzi na te i inne ważne pytania.


banerek

okładka Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowymAJURWEDA. JAK DBAĆ O SIEBIE I BYĆ ZDROWYM

Dr Partap Chauhan

Ajurweda to najstarszy holistyczny system medyczny. Jest kompleksowym i bogatym źródłem mądrości aktualnym do dziś. Książka dr. Partapa Chauhana to cenny podręcznik dla lekarzy, terapeutów i osób ćwiczących jogę a także kopalnia wiedzy dla wszystkich poszukujących naturalnych sposobów dbania o zdrowie.


banerek


Powiązane posty

Udostępnij tę treść