Mandala świadomości ciała – nowa książka Mary Bond

W tej książce dzielę się swoimi doświadczeniami obecności w ciele. Chcę pokazać, że dzięki praktyce somatycznych kontemplacji najzwyklejsze odczucia mogą stać się wielkimi zmysłowymi odkryciami w wyrażaniu siebie – pisze Mary Bond i dodaje:

We współczesnym świecie od prozaicznych doświadczeń wyżej ceni się emocjonalne wstrząsy. Wszyscy jednak jesteśmy w gruncie rzeczy przyziemni. Cichy wgląd może wprowadzić o wiele więcej zmian w naszym poznaniu samych siebie niż jakieś gwałtowne skoki świadomości.

Somatyczna kontemplacja 

Słowo „ćwiczenie” sugeruje aktywność wiążącą się z wysiłkiem fizycznym podejmowanym w celu zwiększenia siły i wytrzymałości. Ćwiczenie wiąże się z pracą, jak sugeruje wyrażenie „praca nad sobą” czy „uprawianie sportu”. Taki sposób postrzegania treningu stawia ciało w pozycji wroga, niegrzecznego dziecka, które musi poprawić swoje zachowanie. Takie traktowanie własnego ciała może sprawić, że mentalnie odizolujemy się od swoich odczuć, jak robią to ukarane małe dzieci. Co za ironia losu – w czasie, który poświęcamy na polepszanie swojego stanu fizycznego często odcinamy się od własnego ciała. 

Kontemplacje somatyczne zawarte w tej książce są więc zupełnie inne – koncentrują się na zwiększaniu poczucia bycia obecnym w doświadczeniach fizycznych. Pozwalają zharmonizować twoje obecne nawyki ruchowe i uświadomić istnienie w ciele wrażeń które wcześniej umykały twojej uwadze, lub które do tej pory nie miały dla ciebie większej wartości. Takie praktyki mają charakter introspektywny i będą wymagały pełnej koncentracji. Ważne będzie, by praktykować je w czasie, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał, i w kameralnej przestrzeni, w której będziesz się czuć bezpiecznie. 

Praktyka somatycznych kontemplacji sprawi, że stopniowo będziesz w stanie skupiać się na nich coraz dłużej, polepszy się jakość twojej koncentracji, a w rezultacie twój mózg wykształci nowe połączenia neuronalne. Dzięki tym kontemplacjom poczujesz większe zrównoważenie i ześrodkowanie, osiągniesz większą sprawność, twoje ruchy nabiorą gracji, a ciało pozwoli ci na swobodną ekspresję. Jeżeli jednak będziesz wykonywać ćwiczenia machinalnie, to, niczym bezmyślnie intonowane mantry, nie przyniosą ci one żadnego pożytku. 

Praktyka mandali świadomości ciała nie sprawi, że staniesz się silniejszy lub bardziej rozciągnięty, ćwiczenia nie sprawią też, że w krótkim czasie pozbędziesz się problemów z postawą i poruszaniem się. Regularna praktyka zaowocuje jednak zwiększoną świadomością i lepszą koordynacją ciała, poczuciem pełni i obecności w ciele oraz pogłębieniem się świadomości linii środkowej ciała. Filozofia ciała, którą podzielę się z tobą w tej książce, będzie ci służyć do końca życia. 

W wielu ćwiczeniach ta sama wiedza przedstawiana jest z różnych perspektyw. Takie podejście do praktyki pomoże ci stopniowo doświadczyć swojego ciała jako integralnej całości. Chcę, aby poczucie tensegracji stało się dla ciebie tak wyraźne, że będzie ci towarzyszyć w życiu codziennym. Wtedy w naturalny sposób będziesz wiedzieć, jak łączyć praktykę mandali świadomości ciała z innymi formami ruchowymi – tańcem, sportem oraz jak włączyć ją do swojego życia codziennego. (…)

Praktyczne umiejętności 

Ta książka mówi też o tym, co w praktyce zyskujemy, kiedy jesteśmy w kontakcie ze swoim ciałem. Twoją umiejętnością praktyczną jest tu świadomość ciała. Pogłębianie tej umiejętności sprawi, że: 

Poprawi się twoja postawa, co korzystnie https://virgobooks.pl/ksiazki/355-mandala-swiadomosci-ciala-mary-bond.htmlwpłynie na twój wygląd i zminimalizuje dolegliwości bólowe wynikające z wad postawy. 

Twój ruch nabierze wdzięku i stanie się wydajniejszy. 

Zwiększy się twoje zrozumienie siebie, polepszy się intuicja. 

Zdobędziesz narzędzia do radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Wiedza ta będzie miała wpływ na jakość twojego życia i na to, jak twoje ciało będzie zmieniać się z wiekiem. 
Fragmenty książki Mary Bond „Mandala świadomości ciała”.

MANDALA ŚWIADOMOŚCI CIAŁA
Mary Bond

Praktyczny poradnik pomagający rozwijać świadomość ciała. Na płycie DVD dołączonej do książki znajdziesz 58 ćwiczeń i eksploracji audio i wideo. Regularna praktyka zaowocuje zwiększoną świadomością i lepszą koordynacją ciała, poczuciem pełni i obecności w ciele oraz pogłębieniem się świadomości linii środkowej ciała. 

Udostępnij

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności