Od podświadomości do geneosocjogramu

Życie każdego z nas jest powieścią. Ty, ja, my żyjemy w niewidzialnej pajęczej sieci, którą również sami tkamy. Gdybyśmy nauczyli się postrzegać swoim trzecim uchem i trzecim okiem, lepiej rozumieć, słyszeć i widzieć te powtórzenia oraz zbiegi okoliczności, każdy z nas byłby bardziej świadomy tego, kim jest, kim być powinien.

Czyż nie da się uwolnić od tych powtórzeń, sieci i triangulacji? W pewnym sensie jesteśmy mniej wolni, niż się nam wydaje. A jednak jeśli zrozumiemy, co się dzieje, jeśli zobaczymy i zrozumiemy te powiązania w ich kontekście i w całej ich złożoności, możemy odzyskać wolność i wyzwolić się od przymusu powtarzania zdarzeń. Wtedy możemy nareszcie zacząć żyć własnym życiem, a nie życiem na przykład swoich rodziców, dziadków, zmarłego brata, których życiem nieświadomie zastępujemy swoje własne…

Pajęcza sieć powiązań

Te skomplikowane powiązania dostrzegamy, czujemy lub przeczuwamy, przynajmniej częściowo, ale zasadniczo się o nich nie rozmawia – pozostają niewypowiedziane, niepomyślane, w sferze zaprzeczenia i tajemnicy. Możemy jednak tak ukształtować swoje życie, by to, czego pragniemy, było tożsame z tym, czego prawdziwie, głęboko potrzebujemy, a nie tym, czego inni chcą dla nas. Nawet jeśli nie istnieje coś takiego jak przypadek czy wyroki losu, można skorzystać z tej szansy – stać się panem swojego przeznaczenia, odwrócić zły los i ominąć pułapki transgeneracyjnych, nieświadomych powtórzeń.

Celem psychoterapii i edukacji jest, ogólnie rzecz biorąc, sprawienie, byśmy w życiu mogli w pełni się realizować. Gdy psychoterapeuta rozumie samego siebie, będzie w stanie usłyszeć, dostrzec, zobaczyć, niemal odgadnąć to, co jego klient sygnalizuje poprzez ból, chorobę, ciszę, język ciała, porażkę, zaniechanie, powtórzenia, a czasem przez nieszczęścia i trudności egzystencjalne. Wtedy z pokorą, z całą swoją wiedzą, która obejmuje zarówno umiejętność bycia z drugim człowiekiem, usłyszenia go i zrozumienia, jak i konkretne umiejętności terapeuty czy też wiedzę teoretyczną, psychoterapeuta może stać się pośrednikiem pomiędzy ego i superego klienta; między tym, który szuka siebie a jego prawdą. Jak określał to Sokrates, staje się jego akuszerką.

Fragment książki Anne Ancelin Schützenberger „TAJEMNICE PRZODKÓW. Ukryty przekaz rodzinny.”

 

TAJEMNICE PRZODKÓW
Ukryty przekaz rodzinny
Anne Ancelin Schützenberger

Przewodnik dla psychoterapeutów i wszystkich, którzy chcą  pracować nad polepszeniem relacji we własnej rodzinie. Dzięki  tej książce odkryjesz, dlaczego kolejna osoba w rodzinie zapada na określoną chorobę lub ma wypadek, zupełnie jak kiedyś dziadek, ciotka czy wujek. Dowiesz się, jakie ukryte powody mają wpływ na decyzje wyboru partnera czy  wykonywanego zawodu. Nauczysz się rysować swoje drzewo genealogiczne i zobaczysz co jest w rodzinie ukryte, o czym nie wolno mówić a nawet myśleć.

PSYCHOGENEALOGIA W PRAKTYCE
Anne Ancelin Schützenberger

Dziedziczymy po przodkach nie tylko geny ale też podejście do życia, zawód czy  nawyki żywieniowe. Wszystko to stanowi przekaz intergeneracyjny i zazwyczaj jest jawne i oczywiste. Ta książka mówi o czymś więcej – o przekazie transgeneracyjnym, czyli o nieświadomym dziedziczeniu tego, co jest w rodzinie trzymane w tajemnicy, ukryte, niewypowiedziane a często ujawnia się u potomków w postaci powtarzających się w każdym pokoleniu chorób, nagłych lub przedwczesnych śmierci i tragicznych wypadków.


 Udostępnij

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności