Świadomość ciała - fragment najnowszej książki Mary Bond

Na początku swojej kariery skupiałam się przede wszystkim na „prostowaniu” moich klientów i na uczeniu ich jak poruszać się z większą gracją. Z czasem zrozumiałam, że poprawa postawy i nawyków ruchowych danej osoby jest trwała jedynie wówczas, gdy powstaje w wyniku poczucia prawdziwej obecności w ciele. Obecność w ciele, określana obecnie często terminem ‘emobodiment’ („ucieleśnienie”) to proces odkrywania gracji i mądrości własnego ciała. Kluczowym elementem tego procesu jest świadomość ciała. 

Każdy z nas w swoim ciele nosi cenne i niepowtarzalne historie, z których każda jest jedyna w swoim rodzaju, każde ciało ma swoją indywidualną inteligencją sensoryczną. Gdy nauczymy się z niej korzystać, nasza zdolność odczuwania pulsu własnego życia zmieni się. To właśnie ta różnica w odczuwaniu transformuje naszą postawę i ruch.

Transformacja ciała jest podróżą przypominającą bardziej medytację niż drogę, którą można przebyć z pomocą GPS-u. Dla każdego człowieka ta podróż będzie inna. Twoim kompasem prowadzącym do poczucia bycia obecnym w ciele  jest twoje ciało we wszystkim co się w nim dzieje – poczuciem równowagi i wewnętrznej spójności, nawykowymi ruchami, odczuciami, emocjami i nastawieniem do życia.

Podobnie jak w przypadku mandali, symbolu wykorzystywanego do skupienia umysłu w niektórych praktykach medytacyjnych, ciało składa się ze skomplikowanych sieci połączeń i splotów, poprzez które możemy czuć się naprawdę pełni życia i korzystać ze swoich najwspanialszych zasobów.

Twoje ciało samo w sobie jest instrumentem do praktyki. Masz swoje ciało zawsze ze sobą, możesz praktykować obecność w nim w dowolnym momencie. Samodzielna praca może dać ci głęboki duchowy wgląd, może pomóc ci przejawić ukryte talenty, zwrócić uwagę na twoje autodestrukcyjnie działające przekonania i zachęcić do bycia „najlepszą wersją siebie”. Takie studiowanie siebie również poprawia postawę ciała.

Każda praktyka medytacyjna pomaga wyciszyć monologi umysłu, które zmuszają świadomość do miotania się między przeszłością a przyszłością. Bycie „tu i teraz” pomaga rozpoznać schematy serwowane nam przez nowoczesną kulturę, która nie pozwala nam rozkoszować się chwilą obecną, tylko bezlitośnie popycha nas w kierunku chwili następnej i następnej, i jeszcze następnej. Nic nie jest bardziej osadzone w tu i teraz niż twoje ciało. Zwiększenie świadomości ciała pozwala ugruntować się w teraźniejszości.

Fragment z książki Mary Bond "Mandala świadomości ciała". 
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą książką Mary Bond dostępną po polsku:

JAK PRAWIDŁOWO CHODZIĆ, STAĆ, SIEDZIEĆ
Mary Bond

Często wiemy, że źródłem bólu pleców jest nieprawidłowa postawa, ale nie wiemy jak zmienić swoje długotrwałe nawyki. w książce znajdziesz wiele informacji na ten temat, oraz praktyczne ćwiczenia, przez które Autorka przeprowadzi Cię krok po kroku.

Dzięki tej książce:
- doświadczysz innej jakości ruchu, wykonywanego ze świadomością ciała, co przełoży się na to jak się poruszasz w codziennych sytuacjach,

- nauczysz się ustawiania prawidłowe postawy od wewnątrz, nauczysz się, jak być ugruntowanych, lecz nie tracić przy tym elastyczności i lekkości.

Jeśli tańczysz, uprawiasz fitness, jogę, pilates czy bieganie i chcesz uniknąć ryzyka kontuzji oraz rozwinąć świadomość ciała, jeśli zajmujesz się fizjoterapią i dbasz o to, by pacjenci, dzięki zmianie starych nawyków ruchowych byli w stanie uwolnić się od przewlekłego bólu - ta książka jest dla Ciebie.

 

Udostępnij

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności