Książki o ciele i dla ciała

Dbamy o to, by do oferty księgarni Virgo trafiały najlepsze, przełomowe tytuły dla ciała i ducha – budzące i wspierające adeptów różnych ścieżek rozwoju. Ci, którzy je czytają to zarówno pacjenci, jak i praktycy nurtów takich jak rolfing, terapia manualna i czaszkowo-krzyżowa oraz szeroko rozumiana joga.

W Światowym Dniu Fizjoterapii chcemy przybliżyć Wam książki o terapii ruchem, za którą jawnie lub skrycie tęskni ciało współczesnego człowieka. Niosą one inspiracje oraz głębokie zrozumienie prezentowanych tematów. Ciekawej lektury!


Wojciech Karczmarzyk, „JOGA POWIĘZIOWA INTEGRALNIE”

Z książki tej dowiesz się jak najefektywniej rozluźnić napięcie w ciele poprzez pracę z powięzią mięśniową, dzięki użyciu pozycji jogi. Dowiesz się też jak zrobić automasaż powięzi, wykorzystując do tego grawitację, mikroruchy ciała i trzydzieści prostych zadań ruchowych. Dzięki ćwiczeniom tu zawartym, a w szczególności trzem sekwencjom integracji percepcyjno-powięziowej, wyrównasz i poprawisz swoją sylwetkę, wejdziesz w głębszy kontakt ze sobą i obudzisz energię do życia.

Zaznajomisz się też z narzędziami relaksacji i nauczysz się praktykować asany w sposób medytacyjny, co pozwoli nie tylko rozluźnić powięź, ale też otworzyć się na głębszy wymiar doświadczenia siebie samego i związany z nim spokój ducha. Zobacz film, w którym autor sam opowiada o książce:  

Mary Bond, „JAK PRAWIDŁOWO CHODZIĆ, STAĆ, SIEDZIEĆ”

Często wiemy, że źródłem bólu pleców jest nieprawidłowa postawa, ale nie wiemy jak zmienić swoje długotrwałe nawyki. w książce znajdziesz wiele informacji na ten temat, oraz praktyczne ćwiczenia, przez które Autorka przeprowadzi Cię krok po kroku.

Dzięki tej książce:

- doświadczysz innej jakości ruchu, wykonywanego ze świadomością ciała, co przełoży się na to jak się poruszasz w codziennych sytuacjach,

- nauczysz się ustawiania prawidłowe postawy od wewnątrz,

nauczysz się, jak być ugruntowanych, lecz nie tracić przy tym elastyczności i lekkości.

Jeśli tańczysz, uprawiasz fitness, jogę, pilates czy bieganie i chcesz uniknąć ryzyka kontuzji oraz rozwinąć świadomość ciała, jeśli zajmujesz się fizjoterapią i dbasz o to, by pacjenci, dzięki zmianie starych nawyków ruchowych byli w stanie uwolnić się od przewlekłego bólu - ta książka jest dla Ciebie.


Andrew Biel, „PRZEWODNIK PO ŚCIEŻKACH CIAŁA. Anatomia palpacyjna”

Światowy bestseller przetłumaczony na wiele języków. O książce tej słyszał chyba każdy fizjoterapeuta i terapeuta manualny na świecie. To pięknie ilustrowany podręcznik, pełen praktycznych wskazówek, dzięki któremu wzrosną Twoje umiejętności manualne. Nauczysz się nazywać i palpować struktury powięziowe ciała, kości oraz punkty kostne, mięśnie wraz z przyczepami, więzadła i kaletki, nerwy, naczynia krwionośne oraz węzły chłonne.

Dzięki tej książce będziecie mogli opisać relacje pomiędzy topograficznymi konturami i głębszymi mięśniowo-szkieletowymi strukturami. Również ich teksturę, grubość i ruchomość skóry oraz struktur powięziowych każdego rejonu ciała. Autor demonstruje funkcję każdego z mięśni. 

Podaje nazwę i lokalizację:
-  kości i punktów kostnych oraz stawów każdego rejonu ciała i opisać relacje pomiędzy nimi, a tkankami miękkimi w tej okolicy.

-  mięśni danego rejonu ciała wraz z dokładnymi przyczepami początkowymi i końcowymi.

- głównych struktur stawowych, takich jak więzadła i kaletki, które są częstymi przyczynami bólu.

- głównych nerwów, naczyń krwionośnych oraz więzadeł chłonnych, na które należy uważać palpując daną okolicę ciała.

 R.Louis Schultz, Rosemary Feitis, „NIESKOŃCZONA SIEĆ. Anatomia powięzi w działaniu”

Lektura obowiązkowa dla każdego lekarza, psychologa, fizjoterapeuty, masażysty oraz wszystkich stosujących terapie manualne. 

Mamy tendencję do myślenia o strukturze ciała jako składającej się z mięśni i kości, a zapominamy o układzie powięziowym, który dosłownie łączy i daje oparcie elementom ciała, tworzy jego strukturę.

Koncepcja układu mięśniowo-szkieletowego prezentowana w podręcznikach anatomicznych pokazuje czysto mechaniczny model ruchu i - dzieląc go na pojedyncze elementy - nie daje obrazu niepodzielnej, zintegrowanej całości, jaką stanowi żywy organizm. Gdy bowiem porusza się jedna część ciała, to reaguje ono jako całość. Z funkcjonalnego punktu widzenia jedyną tkanką, umożliwiającą takie zachowanie, jest powięź.

Książka omawia nie tylko znaczenie powięzi pod kątem chorób narządu ruchu; pokazuje również, że tkanka łączna - oplatająca nasze ciało jak pajęczyna i zmieniająca swoją strukturę i funkcję w zależności od miejsca, w którym się znajduje - jest magazynem i nośnikiem emocji, że jest ściśle związana z wizerunkiem osoby oraz jej świadomością.

 

Udostępnij

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności