Holistyczne terapie manualne

foto TCK - kobietaHolistyczne podejście do ludzkiego ciała zakłada, że wszystkie elementy naszego ciała stanowią całość i są ze sobą połączone. Wszyscy o tym wiemy, ale nie zdajemy sobie często sprawy, że oznacza to, że zmiana w którejkolwiek części powoduje zmianę w całym systemie!

Np. boli Cię głowa, idziesz na którąś z holistycznych terapii manualnych, mówisz że masz migreny i ku Twojemu zdziwieniu terapeuta zajmuje się na sesji głównie Twoim prawym kolanem. Bóle głowy po tej terapii mijają bezpowrotnie. To cud? Nie – Twoje kolano kontuzjowane tak dawno, że już nawet nie pamiętasz kiedy, było „kluczem” do bólów głowy. Kontuzja miała miejsce 15 lat temu, lecz ślad nierównowagi w całym systemie Twojego ciała tego pozostał i ostatecznie objawił się jako migrenowe bóle głowy. Profesjonalny terapeuta holistycznej terapii manualnej potrafi pracować…holistycznie, i w ciągu jednej lub kilku sesji jest w stanie rozbroić taki stary uraz, i przywrócić Ci równowagę.

Podejście holistyczne zakłada, że ciało, umysł i duch również stanowią całość, czyli analogicznie - zmiana w ciele wpływa na umysł, emocje i stan ducha - po takim zrównoważeniu masz więcej energii i lepsze samopoczucie.

Co sprawia, że potrzebujemy terapii?

 

Bodźce, z którymi nasze organizmy sobie nie radzą, bo jest ich za dużo, albo są zbyt intensywne i w danym momencie nie jesteśmy w stanie zneutralizować ich za pomocą wrodzonych mechanizmów równoważenia, takich jak: fizyczna regeneracja poprzez odpoczynek i sen, intelektualne i duchowe świadome przewartościowanie (technika uwalniania), czy też nieświadome mechanizmy obronne naszej psychiki, które włączają się automatycznie, kiedy pojawia się jakiś zakłócający bodziec.

Codzienny stres, przebyte traumy fizyczne i psychiczne objawiają się rozregulowaniem, które ma swój fizyczny wyraz poprzez nadmierne pobudzenie (nie możemy spać, mamy nadaktywność myśli, martwimy się, mamy stany lękowe) lub zamrożenie (wpadamy w stan depresyjny, nie mamy energii do działania). Nierównowaga ta jest bardzo wyczerpująca - wielu ludzi tkwi w tym stanie wiele lat!

Lecz jest nadzieja na szybkie wyjście z tego stanu - na ratunek przychodzą holistyczne terapie manualne.

Spis treści tego artykułu:

     

1. Od czego zacząć?

2. Terapia czaszkowo-krzyżowa

3. Dotyk Motyla

4. Terapia Polarity

Od czego zacząć?

Najlepiej od lektury. Książka wprowadzająca do terapii czaszkowo-krzyżowej, to Podstawy Terapii Czaszkowo-Krzyżowej. Ujęcie biodynamiczne - Rogera Gilchrista, ucznia Franklyna Sillsa, słynnego nauczyciela biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej, założyciela Instytutu Karuna w Wielkiej Brytanii. Powstała z myślą o terapeutach, studentach i pacjentach.

Gilchrist szczegółowo omawia podstawowe techniki pracy, prowadzi czytelnika krok po kroku, przez kolejne elementy terapii. Początkujący terapeuci znajdą tu liczne wskazówki i wyjaśnienia, co pomoże im nabrać większej wprawy i pewności we własnej praktyce zaawansowani będą mogli lepiej zrozumieć zależności i efekty działania swojej pracy.

okładka Podstawy terapii czaszkowo-krzyżowej

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa

 

Jedną z najbardziej skutecznych jest terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK) w ujęciu biodynamicznym.

Terapia czaszkowo-krzyżowa powstała z dziedziny osteopatii jednak każdy może się jej nauczyć. TCK można stosować w pracy jako profesjonalny terapeuta TCK, lub po to, by pomagać wrócić szybko do równowagi sobie i swoim bliskim, gdy tego potrzebują.

Podstawowym podręcznikiem do biodynamicznej TCK jest także książka Michaela Kerna - Mądrość ciała. Czaszkowo-krzyżowe podejście do istoty zdrowia, która zawiera najaktualniejszą wiedzę na temat tej metody. Autor, jeden z najwybitniejszych prekursorów tej metody ma 30-letnie doświadczenie jako terapeuta i nauczyciel biodynamicznej TCK.

Książka jest bogato ilustrowana, z mnóstwem odniesień do budowy układu nerwowego, opisuje tzw. system pierwotnego oddychania, będący podstawą tej metody pracy z ciałem. Autor pokazuje, jak uwolnić organizm z nagromadzonych napięć, które są podłożem wzorców choroby i tym samym przywrócić mu równowagę.

                              okładka Mądrość ciała     banerek logo biodynamiczna TCK

 

Terapia TCK dzieci i niemowląt

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa stosowana jest zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jedynym obecnie podręcznikiem TCK dla dzieci jest książka Terapia Czaszkowo-Krzyżowa u Dzieci i Niemowląt - Neeto i Etienne Peirsman. Za pomocą przykładów z własnej praktyki oraz licznych zdjęć z sesji terapeutycznych autorzy pokazują, jak terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK) wspomaga prawidłowy rozwój dziecka.

Książka prezentuje przyszłym i obecnym rodzicom delikatną metodę, która pomaga rozwiązać wiele problemów emocjonalnych i fizjologicznych u noworodków i małych dzieci.

okładka TCK u dzieci

Dotyk Motyla

 

Dodatkowa metodą, która wspaniale uspokaja i równoważy dzieci i niemowlęta jest masaż Dotyk motyla. Ta metoda jest prosta, i ma określone schematy – możesz nauczyć się jej z książki Masaż Dotyk Motyla Dr Evy Reich (Książka + Dvd) Dla Niemowląt, Dzieci i Dorosłych, Richarda C. Overly’ego. Do książki dołączone jest DVD ze szczegółowymi instrukcjami.

Masaż Dotyk Motyla jest jedną z technik terapii Łagodnej Bio-Energetyki (Gentle Bio-Energetics) i został opracowany przez dr Evę Reich, lekarkę, córkę Wilhelma Reicha - współpracownika Z. Freuda. Masaż jest łatwy i prosty do opanowania. Każdy może nauczyć się go wykonywać. Pierwotnie był opracowany po to, aby pomagać w budowaniu więzi między dzieckiem a rodzicami, przekształcił się w narzędzie wspomagające zdrowie i rozwój.

okładka Masaż Dotyk Motyla

Terapia Polarity

 

Kolejną metodą łatwą do opanowania jest terapia Polarity, która także oparta jest na nieinwazyjnym, delikatnym dotyku i także ma potężne działanie prozdrowotne. Podobnie jak terapia TCK, Polarity została skonstruowana przez osteopatę - dr Randolfa Stone’a, który mieszkał w Indiach wiele lat i prowadził tam ogromną praktykę lekarską i zafascynował się indyjską ajurwedą. Dr Stone zaimplementował podstawy medycyny ajurwedyjskiej do osteopatycznej terapii manualnej i tak powstała terapia Polarity.

Proces Polarity. Wracając do źródeł zdrowia

 

Na polskim rynku są tylko dwa podręczniki terapii Polarity: podstawowy, autorstwa wspomnianego już wybitnego nauczyciela TCK, Franklyna Sillsa - Proces Polarity. Wracając do źródeł zdrowia. Książka ta w klarowny sposób prezentuje zagadnienia związane z terapią Polarity, pracą z ciałem, uwalnianiem blokad energii i budowaniem zdrowia poprzez przywracanie równowagi pięciu żywiołów w ciele (Eteru, Powietrza, Ognia, Wody i Ziemi).

okładka Proces Polarity

Anatomia energetyczna

 

Encyklopedią terapii Polarity, w której dodatkowo dostaniemy ogromną ilość informacji na temat medycyny energetycznej i holistycznego podejścia w terapii jest Anatomia Energetyczna. Ciało jako świadomość - Bruce’a Burger’a. 

Autor omawia podstawy terapii Polarity, bazującej na zasadach medycyny ajurwedyjskiej i podaje instrukcje wykonania jedenastu sesji równoważenia energii. Zaprezentowane techniki można stosować w ramach samodzielnych sesji lub łatwo włączać w inne formy pracy z ciałem i terapii. Przedstawione zabiegi oczyszczają komórkową pamięć ciała z traumy, wzmacniają jasność umysłu, fizyczne zdrowie oraz wspomagają rozwój osobisty.

okładka Anatomia energetyczna

Przeczytanie tych książek a jeszcze lepiej przestudiowanie:

zaznajamia z ideą, że uzdrawianie i choroba są procesami, które można opisać w kategoriach energetycznych,

pomaga zrozumieć jak działa nasze cało w ujęciu holistycznych zależności,

pozwala poznać holistyczne terapia manualne, zarówno ich założenia jak i techniki, 

może nauczyć Cię jak łagodzić cierpienie fizyczne, psychiczne, emocjonalne i duchowe,

może poprowadzić Cię ku lepszemu zdrowiu, rozwojowi osobistemu i przemianie duchowej.

Terapeuta położył dłonie na mojej głowie i w ciszy czekał. Nigdy nie doświadczyłem tak delikatnego, lecz przenikającego dotyku, ani też nie byłem w tak bliskim, a jednocześnie przestronnym kontakcie z drugą osobą. Ten kontakt obejmował mnie całego – mój umysł, ciało i serce. Co więcej, nie był to jedynie bierny, statyczny proces. Odczuwałem zachodzące wewnątrz mnie potężne zmiany.

                                                 Michael Kern, „Mądrość ciała”
Udostępnij tę treść