PRZYJEMNOŚĆ

Kreatywne podejście do życia

Alexander Lowen
Dostępne
39,00 zł
Brutto

W jaki sposób doznawanie przyjemności lub cierpienia determinuje nasze emocje, myśli i zachowania? Alexander Lowen omawia psychologię i biologię przyjemności oraz bada jej źródła w naszym ciele. Odwołując się do analizy bioenergetycznej i stosując postulowane przez nią ćwiczenia redukujące napięcie, możemy odzyskać naszą cielesną zdolność do doznawania radości i nasze możliwości twórcze.

DOSTAWA: Paczkomat 15 zł. Kurier InPost: 16 zł. Kurier DPD 17 zł. Poczta Polska 20 zł. Za pobraniem kurier InPost 20 zł. Darmowa dostawa od 300 zł.

 

"Lęk przed przyjemnością to lęk przed bólem, nie tylko fizycznym bólem, jaki przyjemność wywołuje w skurczonym i sztywnym ciele, lecz także przed psychicznym bólem utraty, frustracji i poniżenia. W procesie dojrzewania wyzbywamy się tego bólu, tłumiąc swój smutek, strach lub gniew. Zarazem jednak osłabiamy swoją zdolność do doznawania radości, miłości i przyjemności. Uczucia są blokowane przez cielesne napięcia mające postać chronicznych przykurczów mięśni. W rezultacie pozbawiamy się wszelkich uczuć, a to stanowi podstawę do pojawienia się skłonności depresyjnych. Znieczulając się na ból, znieczulamy się również na przyjemność." 


Analiza bioenergetyczna stworzona przez cieszącego się międzynarodowym uznaniem psychiatrę dr. Alexandra Lowena jest formą psychoterapii łączącą w sobie pracę z ciałem i umysłem. Ułatwia ona pacjentowi rozwiązanie jego problemów emocjonalnych i uświadamia mu, że nosi w sobie potencjał życiowej radości i przyjemności. Terapia tego rodzaju jest dostępna w USA, Kanadzie, Afryce Południowej, Europie, Izraelu, Japonii, Nowej Zelandii i Australii.

CO ZAWIERA TA KSIĄŻKA? GŁÓWNE TEMATY

Książka porusza następujące tematy:

 • Wpływ przyjemności na nasz emocje, myśli i zachowania.
 • Źródła przyjemności w ciele człowieka, w przyrodzie i w całym wszechświecie.
 • Jak odzyskać zdolność do odczuwania radości i możliwości twórcze?
 • Wpływ masowości na ludzi.
 • Autoekspresja a egotyzm.
 • Rola oddychania i rozluźnienia w odczuwaniu przyjemności.
 • Poczucie winy, wstyd, depresja.
 • Samoświadomość i asertywność.

"Przyjemność nie leży w obszarze, którym człowiek może zarządzać lub który może kontrolować.

Dla większości istot ludzkich "przyjemność" jest słowem budzącym mieszane uczucia. Z jednej strony wywołuje w naszych umysłach skojarzenie z ideą dobra. Przyjemne doznania to coś dobrego, jedzenie, które sprawia nam przyjemność, dobrze smakuje, o książce, której lektura sprawia nam przyjemność, mówimy, że to dobra książka. A jednak większość ludzi uznałaby życie poświęcone przyjemności za zmarnowane. Pozytywną reakcję na przyjemność tłumimy obawami. Lękamy się, że niekontrolowane dążenie do przyjemności może sprowadzić człowieka na niebezpieczną drogę, może sprawić, że zapomni o swoich obowiązkach i odpowiedzialności, a nawet zdegradować go duchowo. Przyjemność, zwłaszcza zmysłowa, była zawsze postrzegana jako diabelska pokusa. 

Nikomu w naszej kulturze nie jest obca ta obawa przed przyjemnością. Współczesna kultura jest zorientowana bardziej na ego niż na ciało i w rezultacie podstawową wartością stała się władza, a przyjemność odgrywa podrzędną rolę. Ambicja nowoczesnego człowieka jest podporządkowywać sobie świat i panować nad samym sobą. Jednocześnie stale prześladuje go lęk, że cele te są nieosiągalne, a także wątpliwość czy ich osiągnięcie będzie dla niego dobre. Ponieważ jednak przyjemność jest trwałą i twórczą siłą w jego osobowości, ma nadzieję (złudną) że dzięki nim jego życie stanie się przyjemne. 

Ego popycha go więc za celami, które obiecują przyjemność, ale wymagają najpierw zaprzeczenia przyjemności. Zdominowanie osobowości przez ego to wypaczenie ludzkiej natury. Ego nie miało być panem ciała, lecz jego lojalnym i pokornym sługą.

Ciało w przeciwieństwie do ego łaknie przyjemności, a nie władzy. Cielesna przyjemność to źródło naszych wszystkich pozytywnych uczuć i myśli. Utrata cielesnej przyjemności sprawia, że jesteśmy zdenerwowani, sfrustrowani i pełni złości. Nasze myśli prowadzą na manowce, a potencjał twórczy zanika. Przyjmujemy postawę autodestrukcyjną. 

Przyjemność stanowi twórczą siłę w naszym życiu. Jedyna siłę, która jest w stanie przeciwstawić się destrukcyjnemu wpływowi władzy." 

KORZYŚCI Z PRZECZYTANIA KSIĄŻKI

Po przeczytaniu książki będziesz mogła/mógł odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Czym jest dla Ciebie przyjemność?
 • Jak często sobie na nią pozwalasz?
 • Masz do niej swobodny dostęp czy może musisz na nią czymś zasłużyć?
 • Czy przyjemności może być zbyt dużo?
 • Gdzie są jej granice?

Dr Alexander Lowen (1910-2008)

Wybitny amerykański psychiatra i psychoterapeuta, początkowo był uczniem Wilhelma Reicha, po latach stworzył własne podejście terapeutyczne zwane bioenergetyką, której poświęcił ponad 60 lat życia. Lowen łączył pracę umysłu z ciałem, rozwiązywał problemy emocjonalne i uświadamiał, że każdy nosi w sobie potencjał życiowej radości. Napisał dwanaście książek poświęconych analizie bioenergetycznej. 

ZOBACZ TAKŻE

Podtytuł
Kreatywne podejście do życia
Autor
Alexander Lowen
Przekład
Paweł Luboński
Waga
353 g
Format
140 x 210 mm
Ilość stron
280
Wydanie
II, 2019
ISBN
978-83-8143-332-7
Czarna Owca
269