Daj sobie czas! Praca z ciałem według Alexandra Lowena - recenzja książki


Psychoterapia nie jedno ma imię. Często kojarzona jest z kozetką, milczącym biernym terapeutą i stosami chusteczek. Jednak podejść do procesu terapeutycznego jest wiele i warto znaleźć takie, które jest odpowiednie dla danej osoby. Zgodne z temperamentem, rozumieniem siebie, świata i psychiki.


Jednym z przełomowych psychoterapeutów ostatnich lat był Alexander Lowen — psychiatra i psychoanalityk. Jego połączenie terapii analitycznej i pracy z ciałem stało się kierunkiem dla wielu nowych podejść.


Podstawą życia jest kontakt z ciałem


Bioenergetyka – nurt terapeutyczny opracowany przez Lowena rozwijał się przez lata, a jego praca kontynuowana jest na całym świecie, również w Polsce. Opiera się na założeniu, że podstawą naszego zdrowia jest pełne połączenie z własnym ciałem. To dzięki dobrej relacji z naszą cielesnością możemy w pełni doświadczać życia i czuć się w dobrym kontakcie z otaczającym światem.

W rozumieniu Lowena poszukiwanie własnego Ja odbywa się poprzez ciągłe utrzymywanie kontaktu z ciałem. Nie da się być w relacji z własnym życiem, utożsamiając się jedynie z intelektem. Bioenergetyka nie zaprzecza wadze umysłu, jednak spełnienia upatruje w doświadczaniu swojej autentyczności.

„Nie można oderwać swojego Ja od ciała, samoświadomość nie może być niezależna od świadomości ciała. Droga rozwoju wiedzie przez utrzymywanie kontaktu z własnym ciałem i rozumienie jego języka”.

Uwalnianie blokad energetycznych


Bioenergetyka opiera się na połączeniu pracy psychoanalitycznej, mającej na celu wgląd w historię życia i jej wpływ na klienta, z równoległą pracą nad uwolnieniem energii z organizmu, która nie mogła zostać wyrażona w naturalny sposób.

Lowen opracował serię ćwiczeń, pozycji i różnych form ekspresji, które mają na celu wsparcie w wyrażeniu nagromadzonych w ciele blokad emocjonalnych. Zwrócił uwagę, jak ważna jest możliwość wyrażenia się poprzez głos, używanie konkretnych mięśni i poprzez techniki oddechowe.

Dzięki takiemu połączeniu staje się możliwe odzyskiwanie połączenia z różnymi partiami ciała, ruchomością stawów, można odzyskać płynność ruchów i naturalną ekspresję.

Ryzyko szybkich konfrontacji


Na rynku terapeutycznym istnieje wiele propozycji warsztatów pracy z ciałem. W moim odczuciu istnieje jednak ryzyko, że praca oparta wyłącznie na uwolnieniu blokad będzie miała niebezpieczne skutki. Myślę głównie o osobach, które doświadczyły w swoim życiu silnych traum – przekroczenia granic cielesnych, przemocy psychicznej czy istotnych strat.

Nagła konfrontacja z tłumioną energią, która doświadczana jest podczas jednorazowego lub maksymalnie kilku spotkań grupowych, może być retraumatyzująca, czyli przeciwterapeutyczna. Praca z traumą wymaga poczucia bezpieczeństwa, czasu i wewnętrznej gotowości oraz wsparcia w dobrej relacji. Na to pracuje się w terapii, na przykład nawiązując bezpieczny kontakt, odkrywając i szanując mechanizmy obronne, zbliżając się do siebie w swoim tempie, a dla każdego z nas to tempo jest inne.

Nie chcę przez to podważać sensowności warsztatów lowenowskich, bo wiem, że dla wielu osób są dobrym doświadczeniem. Osoby, które są w terapii wglądowej, tj. opartej na rozmowie i rozumieniu mogą równolegle próbować pracy doświadczeniowej, bo będą mieć osobę, która pomoże zintegrować to doświadczenie.

Jednak sam Lowen pracował ze swoimi klientami analitycznie, wspierał wgląd intelektualny, budował dobrą, wspierająca relację równolegle pomagając w uwalnianiu blokad emocjonalnych w ciele. Kładł nacisk na takie połączenie pracy. Warto jest o tym pamiętać, wybierając swoją drogę, żeby nie zrobić sobie krzywdy, która zniechęci do dalszych podróży w głąb siebie.

Anna Szulc-Rudzińska – psycholog, psychoterapeutka


BIOENERGETYKA
Ulecz umysł dzięki ciału
Alexander Lowen

Bioenergetyka jest naturalną, intuicyjną i skoncentrowaną na pracy z ciałem formą terapii. Alexander Lowen, twórca i popularyzator tej metody, postrzega życie jako nieustanny przepływ energii i emocji między poszczególnymi częściami ciała. W tej książce omawia kluczowe zagadnienia bioenergetyki, takie jak język ciała, typologia ludzkich charakterów, autoekspresja i spontaniczność. Wyjaśnia również, jak podnieść jakość życia i uczynić je pogodniejszym dzięki zrozumieniu swojego ciała i tego, w jakim stopniu zależą od niego nasze emocje, odczucia, a nawet myśli.

Udostępnij tę treść

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności