Serce i Seks - miłosny duet według Aleksandra Lowena - recenzja książki

W wielu tradycjach obszar serca kojarzony jest z możliwością doznawania miłości. Co się dzieje z sercem, kiedy nie czujemy się bezpieczni, kochani, kiedy nie możemy spokojnie dawać i otrzymywać miłości?

Okresem szczególnie ważnym w rozwoju miłości i przywiązania są pierwsze lata życia. To, jak traktowane jest dziecko, czy doświadcza ciepła, opieki, czułości, karmienia – wpływa na późniejszą możliwość otwarcia się na miłość – emocjonalną i fizyczną.

Bo prawdziwa miłość to głęboka więź między ludźmi, która przejawia się w możliwości erotycznej ekspresji i ekstazy. Tak przynajmniej pisze o tym Alexsander Lowen w swojej książce „Miłość, seks i serce”.

Partner jako rodzic

Osoby, które nie mogły bezpiecznie dorastać – otoczone miłością i ciepłem, ale też wolnością i możliwością wyrażania siebie, nie mogą dojrzewać emocjonalnie i stawać się niezależne. Objawia się to wchodzeniem w związki oparte nie na uczuciu, a na potrzebie zaspokojenia potrzeb – dostawania od partnera uwagi, zachwytu czy troski.

Jest to o tyle niebezpieczne, że nie jest prawdziwą, dojrzałą miłością a jedynie potrzebą zakrycia ogromnego dziecięcego lęku przed porzuceniem. Po latach może skutkować silną frustracją i problemami we wspólnym życiu emocjonalnym i seksualnym.

Miłość jako upokorzenie

Opuszczenie jest dla dziecka jednym z największych zagrożeń. Powoduje stan kompletnej bezradności i lęku. Jedną z możliwości obrony własnego kruchego wnętrza, jest w tej sytuacji oparcie się na czymś pewnym. Częstym nieświadomym wyborem jest oparcie się na sile i kontroli.

Skoro nie mam wpływu na osoby, które mnie ranią, to będę kontrolować własne ciało, dostęp do moich emocji, ekspresję. W dorosłych związkach może się to przejawiać na wiele sposobów. Efektem jest niedostępność, sztywność emocjonalna, wrogość, oziębłość.

Dla osoby, która poczucie własnego Ja uzależniła od siły ego, poddanie się wszelkim uczuciom staje się bardzo niebezpieczne. A miłość wymaga poddania ego i zaufania. Siła jest przeciwieństwem miłości. Nie da się kogoś kochać i jednocześnie kontrolować.

Strach przed miłością a seks

A kontrola nie jedno ma imię. Może być nią również nadopiekuńczość i poświęcanie się dla drugiej strony... Poczucie, że możemy opiekować się partnerem, daje ukryte poczucie władzy. Będąc stroną, która daje uwagę, zaspokaja potrzeby, jest silniejsza – tak naprawdę kompensujemy sobie poczucie bezradności i potrzeby zależności od matki.

Takie uwikłania zawsze mają wpływ na życie seksualne pary. Seks w dojrzałym związku jest przejawem miłości. Głęboka, pełna oddania relacja w życiu intymnym pary przejawia się przez połączenie pełne ekstazy i obdarowania sobą nawzajem.

Jednak jeśli w związku dominuje uwikłanie w pierwotne relacje, to seks takiej pary będzie polem walki, miejscem dominacji, poniżenia, lęku, wycofania.

Seks jako pole bitwy

Mężczyźni, którzy nieświadomie przejawiają wrogość wobec swojej matki, będą potrzebowali zdominować swoją partnerkę. Może się to przejawiać w przedłużaniu stosunku, nieosiąganiem orgazmu, za to silną erekcją. Agresja przeżywana w sposób bierny może przejawiać się przez przedwczesny wytrysk. Osoby doświadczające lęku przed kobietami mogą mieć trudność w utrzymaniu erekcji.

Natomiast kobiety mogą mieć trudność w osiągnięciu orgazmu, nie doświadczać swojej seksualności, a realizować ją w niedojrzałej formie poprzez uwodzenie. Kobieta, która w relacji z ojcem doświadczyła uwiedzenia i ekscytowała ojca, może w przyszłości oczekiwać od partnera pochwał i zachwytu, ale nie będzie szczególnie zainteresowana dojrzałym seksem.

Niewinne serce

Zatem kluczem do dobrego związku i co za tym idzie seksu, jest poznanie siebie i uwolnienie zablokowanego serca. Pełna ekspresja ciała to pełna wolność w wyrażaniu uczuć, gotowość do bliskości emocjonalnej i cielesnej.

Połączenie umysłu, serca i seksualności daje przestrzeń do prawdziwego spotkania dwóch istnień. Miłość to nie tylko związek partnerski. Możemy kochać przyjaciół, dzieci, zwierzęta i planetę. Ale tylko wtedy, kiedy zaufamy sercu – ono zawsze było niewinne.

Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutkaMIŁOŚĆ, SEKS I SERCE
Alexander Lowen

Dr Alexander Lowen tłumaczy, jak bardzo emocje objawiają się fizycznie, nawet w sposobie kształtowania się naszych ciał, jak ból może zmrozić nasz psychologiczny rozwój, uniemożliwiając dawanie i otrzymywanie miłości, jak zablokowane emocje mogą zdusić serce, przez co wzrasta ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, jak specjalne techniki terapeutyczne i ćwiczenia mogą uwolnić napięcie serca i je zmniejszyć, i wreszcie - dlaczego prawdziwe seksualne spełnienie jest kluczem do emocjonalnej pełni.

Udostępnij

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności