OD RODZINY NIE MOŻNA UCIEC

Irena Namysłowska
Dostępne
49,00 zł
Brutto

Rodzina to swoisty mikrokosmos, który tworzą nie tylko poszczególni jej członkowie, ale też istniejące między nimi relacje oraz przekazy międzypokoleniowe. Jak w tym gąszczu zależności nie zagubić własnych potrzeb i indywidualności, ale także jak docenić zasoby złożone w tym trudnym miejscu, jakim nieraz okazuje się dla nas własna rodzina? Rozmowa z prof. Ireną Namysłowską, która od wielu lat towarzyszy rodzinom jako psychiatra i psychoterapeutka, stanowi przystępny przewodnik po trudnościach kolejnych faz życia rodzinnego od zakochania, przez narodziny dzieci i okres ich wylatywania z gniazda, aż do śmierci jednego z małżonków czy partnerów. 

DOSTAWA: Paczkomat 15 zł. Kurier InPost: 16 zł. Kurier DPD 17 zł. Poczta Polska 20 zł. Za pobraniem kurier InPost 20 zł. Darmowa dostawa od 300 zł.

 

Prof. Namysłowska unika koncentrowania się na samych problemach i dysfunkcjach, bo jak przekonuje w rodzinie tkwi wielka siła, która zdolna jest przeciwstawić się największym kryzysom.

Z rozdziału XIII:

"Każda terapia jest spotkaniem z drugim człowiekiem, a żadne takie spotkanie nie pozostaje bez śladu. Rodziny często pokazują mi, jak mimo kryzysów potrafią sobie radzić - ważne jest tylko, by koncentrować się na ich zasobach. Z tego właśnie czerpię dużą siłę. Ci ludzie przychodzą do mnie zwykle w jakiejś dużej opresji, w krytycznym momencie i wtedy trudno mówić o ich sile, ale potem, w trakcie terapii, w którymś momencie ta siła i te zasoby się ujawniają. Na to warto uważnie czekać."

Ze wstępu: 

"Wielu filozofów i socjologów czuje dziś przymus wieszczenia, co z nami będzie, co stanie się ze światem po przeminięciu pandemii. Mogę się mylić, ale moim zdaniem zależy to od tego, jak rodziny tworzące społeczeństwo poradzą sobie z nieoczekiwanym wszechogarniającym kryzysem - i czy potrafią stawić mu czoło. A to zależeć będzie od wielu czynników, takich jak struktura rodziny, więź między jej członkami, otwartość komunikacji, a może po prostu miłość - choć nie jest ona łatwa do zdefiniowania. Z pewnością jednym z najważniejszych czynników w radzeniu sobie z kryzysem pandemii, tak jak z każdym kryzysem, jest możliwość nadania mu znaczenia, sensu, uczynienie go zrozumiałym. A to dokonuje się dzięki systemowi rodzinnych przekonań, dzięki przekazom transgeneracyjnym oraz przez odwołanie się do duchowości i spojrzenie na rzeczywistość w perspektywie transcendencji."

Irena Namysłowska - prof. dr hab., psychiatra, psychoterapeuta i wykładowca. W 1989 r objęła kierowanie Kliniką Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie terapia rodzin stała się podstawową formą leczenia - głównie młodzieży. Szkoliła młode kadry terapeutów rodzinnych rekrutujących się spośród psychiatrów i psychologów. Przez 10 lat pełniła funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przy ministrze zdrowia. Jest autorką podręcznika Terapia rodzin. Pod jej redakcją powstałą także książka Psychiatria dzieci i młodzieży, będąca pierwszym w Polsce nowoczesnym podręcznikiem poświęconym temu tematowi. Opublikowała ponad sto prac naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych. Po przejściu na emeryturę w dalszym ciągu jest aktywna zawodowo - prowadzi wykłady, superwizję i psychoterapię, zarówno indywidualną, jak też terapię par i rodzin, w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Psychiatrii.ZOBACZ TAKŻE

Autor
Irena Namysłowska
Waga
334 g
Format
145x205 mm
Oprawa
miękka ze skrzydełkami
Ilość stron
272
Wydanie
I, 2020
ISBN
978-83-65424-86-0
Tematy
Psychogenealogia
303
978-83-65424-86-0