TAŚMY ANATOMICZNE

Wyd. IV rozszerzone i zaktualizowane, Meridiany mięśniowo-powięziowe dla terapeutów manualnych i specjalistów leczenia ruchem

Thomas W. Myers
Dostępne
245,00 zł
Brutto

Książka przedstawia kompleksowe sposoby spojrzenia na anatomię systemu mięśniowo-powięziowego i narządu ruchu, w szczególności zaś na połączenia pomiędzy mięśniami w obrębie sieci powięziowej występujące w całym ciele. Wydanie IV ma zaktualizowaną i rozszerzoną treść, nową sekcję „Taśmy anatomiczne w ruchu” oraz nowe materiały wideo.

DOSTAWA: Paczkomat 15 zł. Kurier InPost: 16 zł. Kurier DPD 17 zł. Poczta Polska 20 zł. Za pobraniem kurier InPost 20 zł. Darmowa dostawa od 300 zł.

 

O CZYM I DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Zrozumienie roli powięzi w wykonywaniu prawidłowych czynności ruchowych i ich funkcji w tworzeniu zaburzeń posturalnych, ma podstawowe znaczenie dla wszystkich praktyków zajmujących się dysfunkcjami somatycznymi. To publikacja dla terapeutów manualnych, fizjoterapeutów, masażystów, bodyworkerów, osteopatów, nauczycieli jogi i Pilatesa, trenerów sportowych i osobistych, psychologów, tancerzy oraz dla osób, które chcą poznać i doskonalić swój ruch.

CO ZNAJDZIESZ W KSIĄŻCE?

Dwa pierwsze rozdziały prezentują i wyjaśniają metodę „Taśm anatomicznych”, dotycząca anatomicznych struktur ciała. Rozdziały 3-9 szczegółowo opisują każdą z 12 głównych „taśm” ciała, występujących często we wzorcach posturalnych i ruchowych. Każdy z rozdziałów dotyczących „taśm” zaczyna się ilustracjami, opisem, schematami i tabelami; są przeznaczone dla czytelnika, który chce szybko pojąc koncepcję. Ostatnie 2 rozdziały odnoszą się do niektórych częstych typów ruchu i postaw ciała z punktu widzenia koncepcji „Taśm anatomicznych”. W nowym, IV wydaniu dodano także:

  • załącznik o taśmach anatomicznych u czworonogów
  • załącznik na temat powięzi i meridianów mięśniowo-powięziowych
  • nowy sposób wykorzystania schematu taśm anatomicznych protokole w Rolfingu® (Integracji Strukturalnej wg Idy Rolf)
  • charakterystykę powiązań pomiędzy meridianami akupunktury a meridianami mięśniowo-powięziowymi

oraz kilkugodzinny materiał wideo (dostępny na podstawie kodu dostępu, znajdującego się pod zdrapką na wewnętrznej okładce książki).

JAKIE KORZYŚCI MOŻE DAĆ CI TA KSIĄŻKA?

  • Książka prezentuje i pomaga poznać „holistyczny” sposób widzenia anatomii.
  • Poznanie koncepcji taśm anatomicznych może być przydatne przy wykorzystywaniu ruchu w likwidowaniu objawów bólowych.
  • Uczy jak uzyskać lepszy kontakt z naszymi wrażeniami kinestetycznymi, czuciem pozycji i ruchu.
  • Docenienie znaczenia sieci powięziowej i równowagi meridianów mięśniowo-powięziowych może przyczynić się do wewnętrznego odczuwania samych siebie jako zintegrowanych istot.

Niewiele zyskamy, gdy stwierdzimy, że „wszystko łączy się ze wszystkim” i zatrzymamy się na tym etapie. Nawet jeśli założenie takie jest ostatecznie prawdziwe, pozostajemy w świecie mglistych pojęć, w których poza czystą intuicją nie ma nic, co mogłoby wskazać drogę. Jako takie Taśmy Anatomiczne są niewielką częścią większych zmian w obrazie nas samych, traktowanych nie jako „miękka maszyna” Kartezjusza, ale jako zintegrowane systemy informacyjne, które matematycy z zakresu dynamiki nieliniowej nazywają systemami samoorganizującymi się. Układ powięziowy jest jednym z tych złożonych fraktali, wiszącym pomiędzy porządkiem a chaosem, ciągle zmieniającym się i regulującym się, by sprostać siłom wewnątrz i na zewnątrz nas. Ostatecznie to ten relatywistyczny a nie mechanistyczny punkt widzenia prowadzi do skutecznych terapeutycznie strategii integracyjnych.

             Thomas W. Meyers 

CO ŚWIADCZY O WARTOŚCI I POPULARNOŚCI TEJ KSIĄŻKI?

Książka została przetłumaczona na 15 języków. Pierwsze wydanie, prezentujące koncepcję Taśm anatomicznych miało miejsce w 2001 roku. Obecnie wpisanie pojęcia „Taśmy anatomiczne” w wyszukiwarkę Google pokazuje ponad 13 000 000 haseł – aktywni czytelnicy znaleźli dla Taśm wiele zastosowań, znacznie przekraczających oryginalną koncepcję.

Thomas Myers fotoThomas W. Myers
Studiował u dr. Idy Rolf, Moshe Feldenkraisa i Buckminstera Fullera, a także z różnymi pionierami ruchu i terapii manualnej. Na jego pracę mają wpływ badania ruchu czaszkowego, trzewnego i wewnętrznego, które prowadził w europejskich szkołach osteopatii. Tom praktykuje integracyjną terapię manualną od ponad 40 lat w różnych warunkach klinicznych i kulturowych. Jest autorem Anatomy Trains (2020, 4th ed), współautorem Fascial Release for Structural Balance (North Atlantic, 2010, 2017), współautorem Anatomy Trains in Motion Study Guide (2019), autorem Body3, The Anatomist's Corner, Structural Integration: Collected Articles i BodyReading: Visual Assessment and The Anatomy Trains, a także obszernie pisał dla Journal of Bodywork and Movement Therapies (Elsevier). 

ZOBACZ TAKŻE

Podtytuł
Wyd. IV rozszerzone i zaktualizowane, Meridiany mięśniowo-powięziowe dla terapeutów manualnych i specjalistów leczenia ruchem
Autor
Thomas W. Myers
Przekład
Sylwia Jopek, Jakub Wrażeń
Waga
1415 g
Format
220 x 275 mm
Ilość stron
388
Wydanie
IV, 2023
ISBN
978-83-62526-12-3
345
978-83-62526-12-3