Ajurwedę uważa się za matkę medycyny, a jej koncepcje stanowią podstawę wielu systemów medycznych. Joga i ajurweda, jako dziedziny mające korzenie w wedyjskiej tradycji Indii, wzajemnie się uzupełniają.  Ich autorem jest ponoć mityczny pół wąż-pół człowiek mędrzec Patandżali, który przekazał ludziom sekret tego, jak być zdrowym (ajurweda) i jak osiągnąć stan zjednoczenia świadomości z Absolutem (joga).  

Ajurweda

Słowo ajurweda (Āyurveda) składa się z dwóch słów: Āyus i Veda. Āyus oznacza „życie”, a Veda „wiedzę” lub „naukę”. W znaczeniu dosłownym ajurweda jest więc wiedzą o życiu, będącym jednoczesnym istnieniem jako ciało, umysł, zmysły i dusza, dotyczącą wszystkich aspektów kluczowych dla zachowania zdrowia.

Ajurweda daje dokładne wskazówki, jak zachować równowagę na poziomie:

  • ciała
  • umysłu
  • ducha

Jak dbać o siebie w każdym z tych aspektów? Co jeść, w jakiej ilości i kiedy, jakie podejmować aktywności, jak pielęgnować ciało i umysł, by być w zgodzie z własną konstytucją fizyczną?

Ajurwedę uważa się za matkę medycyny, a jej koncepcje stanowią podstawę wielu systemów medycznych – od medycyny chińskiej, arabskiej, greckiej po współczesną medycynę zachodnią oraz nurty alternatywne.

W odróżnieniu od innych systemów leczenia, nie opiera się tylko na leczeniu objawów i podawaniu leków. Dieta, zioła, ćwiczenia, terapie i style życia opisane w ajurwedyjskich tekstach mają prowadzić do poprawy zdrowia psychicznego, fizycznego i duchowego. 

Inne polecane pozycje na ten temat:

Joga

Joga jest starożytnym systemem filozoficznym. Współcześnie najbardziej znany jest aspekt praktycznego ćwiczenia ciała. Kiedyś – wybrani zapaleńcy, dziś – miliony ludzi praktykuje jogę i medytację. Jedną z najciekawszych i najzdrowszych odmian jogi jest joga powięziowa. 

Powięź to tkanka, o której dowiedzieliśmy się więcej dopiero w ostatnim dziesięcioleciu. Jej niesamowite właściwości zadziwiają. Według najnowszych badań powięź jest czymś w rodzaju rusztowania, w którym zawieszone są kości. Przewodzi światło i informacje, ma strukturę kolagenowej bardzo wytrzymałej, plastycznej siatki. I jest w całym naszym ciele, wszędzie.

Ciągłość powięzi i jej nasycenie płynem sprawia, że pełni ona funkcję integrowania i równoważenia wszelkich napięć.

Zdrowa powięź, to taka która jest elastyczna. Badania pokazują, że najskuteczniejszymi ćwiczeniami powięziowymi jest joga. Joga powięziowa, to ćwiczenia oparte na bazie asan jogi, specjalnie dobrane pod kątem utrzymywania w stanie doskonałej elastyczności powięzi całego ciała. 

Wybierz inne zagadnienie: